Nie tylko początkujący, ale też doświadczeni narciarze popełniają wiele błędów na stokach. Jeden z nich jest wręcz podstawowy. Chodzi oczywiście o niewłaściwy dobór obuwia do kształtu własnej stopy. Dlaczego tak bardzo trzeba pamiętać o wygodzie w trakcie noszenia obuwia narciarskiego?

Niewygodne buty w praktyce

Niewygodne buty narciarskie to prawdziwa zmora polskich stoków. Niektórzy uważają nawet, że aż 90 procent narciarzy korzysta ze zbyt dużych butów. Zwykle sytuacja się powtarza: użytkownicy stoków argumentują, że lepiej kupić większe obuwie, gdyż będzie w nich wygodniej. Niestety, jest to stwierdzenie, które nie ma przełożenia na rzeczywistość. Dlaczego?

Teoretycznie wszystko się zgadza. Większe buty można mocniej związać, by czuć się w nich stabilniej. Niestety, mocno związane buty to wyzwanie dla układu krwionośnego w obrębie stopy. To także mniejsze zdolności w manewrowaniu nartą, a także zwiększone ryzyko urazu. Trzeba też pamiętać, że zbyt mocne związanie butów narciarskich może doprowadzić do przemarznięcia stóp.

Dlaczego buty powinny być wygodne?

But narciarski powinien być jak najlepiej dopasowany do kształtu i rozmiaru stopy. Dzięki temu ich użytkownik czuje się w nich dobrze i może przez wiele godzin szusować na stoku bez obaw o swoje zdrowie. Dobrze dobrane obuwie to także bezpieczeństwo dla palców, które nie są narażone na złamanie, odkształcanie się i stopniowy zanik paznokcia (w przypadku zbyt małego obuwia).

Dobrze dobrane buty narciarskie to gwarancja czerpania przyjemności z jazdy. Dzięki nim można łatwo operować nartą i to nawet na trudnym podłożu. Dobrze dopasowany sprzęt to także lepsza kontrola prędkości, większe bezpieczeństwo na stoku i oczywiście możliwość szybkiej regulacji prędkości, zależnie od bliskości innych osób, ewentualnych przeszkód itd.

Jak dobrze dobrać obuwie dla narciarza?

Wybierając właściwe buty narciarskie warto wybrać się do rzetelnego, doświadczonego sprzedawcy. Osoba ta zmierzy nie tylko samą długość stopy, ale również jej szerokość. Dzięki temu but będzie właściwie dopasowany do jej kształtu i nie będzie powodował rosnącego dyskomfortu.

Oczywiście przy wyborze butów trzeba też wziąć pod uwagę szereg innych kwestii, takich jak właściwości termoizolacyjne, rodzaje zastosowanych zapięć itd. Niemniej nie można zapominać, że to właśnie rozmiar jest kluczową kwestią, od której zależy komfort i bezpieczeństwo poruszania się po stoku. Trudno zresztą wyobrazić sobie sytuację, aby ktoś wyruszał na narty dla kilkugodzinnego cierpienia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty narciarskie.

Author

Comments are closed.