Wykorzystanie szablonów dekoracyjnych jest bardzo proste. Warto jednak wiedzieć, że w sklepach jest wiele różnych ich rodzajów. Dzięki temu kupujący mogą cieszyć się większym wyborem. Na co warto zwracać uwagę przy zakupie szablonów? Czym się od siebie różnią?

Materiał wykonania

Szablony dekoracyjne zwykle są dość cienkie, ponieważ nie ma potrzeby, by do ich produkcji zużywano dużo materiału. Najczęściej są one produkowane z elastycznego silikonu, który łatwo myć lub też z grubej tektury, która niestety, ale nie nadaje się do odświeżenia po użyciu.

Pewną ciekawostką są szablony wykonane z cienkiej samoprzylepnej folii. Przykleja się je do ściany w wybranym miejscu dokładnie tak jak naklejkę, a następnie wypełnia się wolne przestrzenie szablony farbą. W przypadku tych szablonów problemem jest fakt, że są one jednorazowe. Jeśli więc chcesz mieć w kilku miejscach powtarzalny wzór, to musisz zakupić więcej szablonów. Żaden z nich nie nada się do ponownego użycia.

Wielkość i możliwość łączenia

Już na pierwszy rzut oka możesz zobaczyć, że szablony dekoracyjne mają różną wielkość. Ich rozmiary są bardzo ważne, jeśli chodzi o możliwość ich zastosowania w aranżacji wnętrza. Warto pamiętać, że w żaden sposób nie można wpłynąć na wielkość wzoru z szablonu. Nie można go zwiększyć lub pomniejszyć.

Trzeba też pamiętać, że niektóre szablony można ze sobą łączyć w ciąg. W takim wypadku wzór musi być dostosowany do tego, by kolejne elementy łączyły się ze sobą w sposób płynny i estetyczny. Czasami konieczne jest obrócenie szablonu i przyłożenie go do ściany np. w formie odbicia lustrzanego. Bardzo ważne jest, by już przed wykonaniem dekoracji przewidzieć, jak trzeba będzie połączyć ze sobą poszczególne wzory.

Sposób mocowania

Bardzo ważne jest też to, w jaki sposób montuje się szablon na ścianie jeszcze przed jego pomalowaniem. To szczególnie istotne, bo przecież nie ma możliwości, by trzymać szablon nieruchomo w jednej dłoni, a drugą go zamalowywać.

Niektóre szablony należy przykleić do ściany przy pomocy taśmy malarskiej. Musi ona być dość delikatna, by nie zostawiła brzydkich śladów na ścianie. Równocześnie nie może ona być zbyt słaba, bo musi utrzymać dość ciężki szablon na miejscu.

Ciekawym rozwiązaniem są też szablony samoprzylepne. Używanie ich skraca czas potrzebny do wykonania dekoracji, bo nie trzeba samodzielnie przygotowywać taśmy do ich przyklejenia. To całkiem dobre rozwiązanie dla osób, które korzystają z szablonów po raz pierwszy i nie będą chciały wykorzystać ich ponownie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie szablony malarskie.

Author

Comments are closed.