Czapka kucharska to podstawowy element ubioru pracownika kuchni. Jest niezwykle użyteczna nie tylko dla głównego kucharza, ale także jego pomocników. Takie nakrycie głowy dobrze dobrane skutecznie zabezpiecza potrawy przed zanieczyszczeniem włosami i zapewnia wygodę podczas pracy. Sprawdź, jakie rodzaje czapek kucharskich są dostępne na rynku, a także co warto wziąć pod uwagę podczas wyboru.

Jaka powinna być dobrze dobrana odzież gastronomiczna?

Obsługa kuchni powinna czuć się komfortowo podczas pracy, dlatego dedykowane do gastronomii stroje cechują przede wszystkim wygodne, niekrępujące ruchów kroje. Najwyższej jakości materiały zapewnią dobre samopoczucie nawet w wymagających warunkach takich jak wysoka temperatura i wilgoć w kuchni. Specjalny uniform podkreśli dodatkowo profesjonalizm obsługi. Na rynku znaleźć można wiele fasonów odzieży kelnerskiej, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych w pełnej gamie kolorów.

 

Z jakich elementów składa się strój kucharski?

Podstawowy element stroju kucharskiego to wygodna, niekrępująca ruchów bluza oraz chroniący przed zabrudzeniami fartuch. Warto pamiętać również o dobrze dopasowanych luźnych spodniach i butach z antypoślizgową podeszwą. Odpowiednie nakrycie głowy pomoże chronić potrawy przed zabłąkanymi włosami, a także zatrzyma ewentualny pot na czole. Najbardziej popularny rodzaj takiego zabezpieczenia to czapka kucharska, którą noszono już w starożytności. Na przestrzeni lat fasony ewoluowały, a na rynku znaleźć można było wiele różnych krojów. Klasyczny biały grzyb stał się jednak tradycyjnym i najbardziej rozpoznawalnym atrybutem kucharza. Jego wysokość świadczyła o doświadczeniu i randze kucharza, natomiast liczba zakładek oznaczała poziom umiejętności. Szefa kuchni można było łatwo rozpoznać pośród całej obsługi dzięki najwyższej czapce. 

 

Czapka kucharska – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Nakrycie głowy chroni skórę i głowę kucharza przed wilgocią i gorącem, a także przytrzymuje fryzurę przez cały czas w tej samej pozycji. Podczas wyboru należy pamiętać, że czapka oprócz walorów estetycznych, powinna zapewniać komfort i higienę pracy. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • jaki rodzaj nakrycia głowy będzie najbardziej odpowiedni,
  • czy występuje możliwość regulacji wielkości,
  • z jakiego materiału jest wykonany dany model – najlepiej sprawdzą się oddychające tkaniny, które łatwo pochłaniają wilgoć,
  • jaka temperatura panuje w kuchni; czy rozprzestrzenia się w niej dużo zapachów,
  • jakie kolory najlepiej komponują się z wystrojem lokalu – najczęściej wybierana jest niezmiennie barwa biała kojarząca się z czystością i higieną pracy.

Jakie są rodzaje czapek kucharskich?

Czapki kucharskie wcale nie muszą być białe – na rynku znaleźć można wiele fasonów w różnorodnych kolorach. W zależności od preferencji każdy znajdzie produkt dla siebie. Tradycyjna budyniówka jest dość wysoka i kształtem przypomina grzyba z szerokim daszkiem. Występuje szczególnie często w filmach czy eleganckich restauracjach z tradycjami. Aktualnie lokale często decydują się jednak na bandany czy chusty kucharskie, czyli opaski z siateczką wiązane z tyłu głowy. Takie wersje nakryć głowy zapewniają wysoki standard higieny pracy i skutecznie zabezpieczają potrawy przed niechcianymi włoskami. Wygodną opcją są również funkcjonalne daszki, których górna część często wykonana jest jedynie z siatki, aby zapobiec przegrzewaniu się głowy. Pomaga to dostarczyć więcej powietrza, a przez to zadbać o kondycję włosów i skalpu. Niektórzy decydują się również na schludne furażerki – nieduże nakrycia o płaskim daszku wykonane z przewiewnych, chłonących wilgoć materiałów. Najprostsze czepki kuchenne, czyli siatki przyszyte do elastycznej gumy, nie sprawiają zbyt eleganckiego wrażenia, jednak spełniają swoje podstawowe zadanie. Tak rodzaj zabezpieczenia wybierany jest najczęściej na zamkniętych kuchniach. Wysokiej jakości czapki kucharskie każdego rodzaju znaleźć można m.in. u producenta TEDMAR.

 

Podczas wyboru czapki kuchennej szczególną uwagę należy zwrócić na jej funkcjonalność. Warto zapytać kucharza, jaki fason nakrycia głowy byłby dla niego odpowiedni. Estetyczne wersje dodadzą lokalowi profesjonalizmu i charakteru. Ujednolicone czapki szczególnie dobrze sprawdzą się w restauracjach z otwartą kuchnią.

 

Author

Comments are closed.