Współcześnie kostiumy kąpielowe są elementem garderoby, który w sezonie wakacyjnym gości na stałe w szafach każdej kobiety. Nie zawsze tak było, a historia kostiumów kąpielowych jest niezwykła. Dawniej wiązały się one z kobiecą niezależnością i wyzwoleniem się ze starych zasad i norm.

Jak wyglądała ewolucja strojów kąpielowych? – starożytność i średniowiecze

Starożytność i średniowiecze były bardzo trudnym czasem dla strojów kąpielowych. W starożytności bowiem nikt nie pływał rekreacyjnie i nikt nie widział potrzeby stworzenia części garderoby, która służyłaby właśnie do pływania. Ludzie starożytni pływali tylko i wyłącznie w prywatnych łaźniach. Kąpiel w rzekach była dla nich czymś przerażającym i niemożliwym do wykonania. Ludzie, którzy korzystali z prywatnych łaźni nie zasłaniali swojego ciała, gdyż z tych miejsc osobno korzystały kobiety i osobno mężczyźni. Gdy kończono mycie, po prostu ciało wycierano ręcznikiem i ubierano się w normalne ubrania. Średniowiecze przedstawia podobny obraz korzystania z łaźni. Ludzie, co prawda, kąpali się w rzekach, ale nie potrzebowali do tego specjalnych kostiumów. Kąpali się po prostu w bieliźnie. Era kostiumów kąpielowych, czyli specjalnych strojów tylko do pływania, rozwinęła się tak naprawdę dopiero w wieku dwudziestym.

Jak wyglądały pierwsze kostiumy kąpielowe?

Rekreacyjne wyjazdy stały się modne dopiero w wieku dwudziestym. Ludzie korzystali z możliwości odpoczynku nad jeziorami i morzem. Dlatego też zauważono, że należy stworzyć element garderoby, który będzie idealny do pływania, a równocześnie gustowny i zakrywający intymne części ciała. Ludzie wieku dwudziestego byli skromni, więc pierwsze kostiumy kąpielowe były bardzo zabudowane i wręcz niewygodne. Dopiero później zauważono potrzebę stworzenia strojów lżejszych o większym komforcie noszenia. Wtedy zrezygnowano z rękawów i zaczęto odsłaniać ramiona.

Bikini – rewolucja seksualna

Przełomem i krokiem milowym w branży kostiumów kąpielowych był rok 1946 i zaprojektowanie pierwszego bikini. Projekt ten oczywiście był szokujący i budził zgorszenie większości osób żyjących w tamtych czasach. Dopiero w latach 60, na skutek rewolucji seksualnej, bikini zdobyło popularność. Kobiety były dumne z tego, iż mogą eksponować swoje ciało w bikini. Rewolucja seksualna zapoczątkowała wielką popularność strojów kąpielowych, które stały się nieodłącznym elementem każdego wypoczynku na plaży. Po bikini wymyślono monkini, czyli kostium kąpielowy odsłaniający piersi oraz stringi. Co ciekawe, stringi były dedykowane nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn.

Dzięki temu, iż historia kostiumów kąpielowych jest niezwykle bogata, dziś do wyboru jest ogromna ilość różnych modeli i wzorów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kostiumy kąpielowe.

Author

Comments are closed.