Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ponosi koszty związane z eksploatacją i utrzymaniem auta czy motocyklu.  Do kupna paliwa, przeglądów, napraw i konserwacji doliczyć musimy kupno polisy. Obowiązkiem osoby widniejącej w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel jest zakup polisy OC. Czym charakteryzuje się ten typ ubezpieczenia?

Podstawowe informacje

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, jest podstawowym i obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Ubezpieczeniem musi być objęty każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny (nawet nieużywane auto stojące od lat w garażu). Polisa OC chroni przede wszystkim innych uczestników ruchu drogowego, którzy mogliby ucierpieć w wyniku wyrządzonej przez Ciebie kolizji. Przykładowo, jeśli doprowadzisz do stłuczki, pokrzywdzony przez Ciebie kierowca otrzyma z Twojej polisy środki na naprawę swojego samochodu. 

Polisa OC obowiązuje przez rok. Większość ubezpieczycieli daje swoim klientom możliwość rozbicia płatności na dwie raty. Po tym czasie należy odnowić polisę z tym samym lub nowym ubezpieczycielem przed wygaśnięciem obowiązującej umowy. Zapominalscy kierowcy muszą przygotować się poważne sankcje. Brak ważnego ubezpieczenia OC jest równoznaczne z nałożeniem na właściciela potężnych kar finansowych.

Nie przepłacaj!

Mimo tego, że zakres ubezpieczenia OC określa ustawa, ceny usług poszczególnych towarzystw znacząco się  różnią. Zanim podpiszesz umowę z czołowym ubezpieczycielem polecanym przez agenta w biurze, warto sprawdzić ofertę w sieci. Na stronie beesafe.pl znajdziesz prosty w obsłudze kalkulator, dzięki któremu poznasz cenę składki za ubezpieczenie w cenionej, zaufanej grupie Compensa.

Author

Comments are closed.