Ubezpieczenie OC pojazdu jest w Polsce obowiązkowe – bez płaconej polisy nie możemy poruszać się po drodze, a jej brak może skutkować poważnymi konsekwencjami. Zdarza się, że zapominamy o uiszczeniu opłaty za polisę OC. Czy opłata OC po terminie to duży problem?

Sprawdź, czy opłata OC po terminie będzie problemem!

Zdecydowana większość z nas kupuje polisę OC na rok, i najczęściej tez opłaca ją z góry, w dniu zakupu. To wygodne i rozsądne rozwiązanie – zapłata jest zaksięgowana, nierzadko też otrzymujemy dodatkowy rabat za opłatę „od ręki”. Okazuje się, że niektórzy ubezpieczyciele dają możliwość zapłacenia także w dniu rozpoczęcia ochrony, jak i 7 dni po od startu polisy. Jeśli za polisę nie zapłaciliśmy w dniu zawierania umowy – nic straconego – opłata OC po terminie może nastąpić w wielu przypadkach do 7 dni po jego podpisaniu. Jeśli jednak i ten termin minął – nie wpadajmy w panikę. Pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z naszym biurem ubezpieczeniowym. W wielu przypadkach opłata OC po terminie uznana będzie za niedopatrzenie. Jej szybkie opłacenie praktycznie zakończy problem. Kłopot pojawia się, kiedy to sam ubezpieczyciel przypomni nam o opłacie składki. Poza kwotą polisy zapłacimy wtedy karne odsetki.

Opłata OC po terminie i szkody komunikacyjne

Zawarcie umowy ubezpieczeniowej oznacza objęcie pojazdu ochroną od danego dnia – nawet wtedy, kiedy zapomnimy zapłacić składki. Kiedy jednak dojdzie do kolizji, ubezpieczyciel pokryje koszty finansowe i od razu zwróci się do osoby ubezpieczonej o zwrot kosztów.

Brak polisy OC – czym grozi?

Brak ważnej polisy naraża nas nie tylko na wysokie mandaty podczas kontroli drogowej – nad ciągłością polis dla zarejestrowanych samochodów czuwa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość kary zależy od rodzaju samochodu oraz czasu, jaki upłynął od zakończenia poprzedniej polisy.

Author

Comments are closed.