Prace remontowe, wypadki, uszkodzenia nawierzchni, zmiana organizacji ruchu z powodu ważnych wydarzeń odbywających się w mieście… Kierowcy muszą być przygotowani na niestandardowe sytuacje na drodze. Aby zwężenia, wyłączenie jednego pasa, tymczasowa sygnalizacja świetlna czy zamknięcie drogi nie były źródłem chaosu, jednostki odpowiedzialne za dany odcinek muszą odpowiednio go zabezpieczyć przy pomocy znaków i urządzeń BRD.

W jaki sposób zabezpiecza się drogi?

Prawidłowe, zgodne z przepisami oznaczenie dróg w niestandardowych sytuacjach jest kluczowym czynnikiem wpływającym na płynność ruchu i bezpieczeństwo kierowców, pieszych oraz pracowników (osób wykonujących remont nawierzchni, służb mundurowych czy ratowników medycznych). Zabezpieczenia stosowane są najczęściej podczas remontów i przebudowy jezdni, podczas tworzenia poboczy, rozbudowywania infrastruktury drogowej, wypadków oraz imprez masowych (na przykład maratonów czy marszy).

Do wyznaczania nowych zasad ruchu stosuje się znaki poziome i pionowe oraz urządzenia BRD (bezpieczeństwa ruchu drogowego). Zaliczamy do nich między innymi tymczasową sygnalizację świetlną, pachołki, słupki, progi, zapory drogowe, taśmy ostrzegawcze, tablice informacyjne. Wszystkie znaki powinny być czytelne i dobrze widoczne. Szczegółowe zasady oznaczania dróg zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r.

Solidne podstawy dla większego bezpieczeństwa

Zgodnie z przepisami, wszystkie pionowe znaki i inne elementy BRD muszą być solidnie zamontowane. W przeciwnym razie silny wiatr, gwałtowne ulewy albo otarcie o pojazd mogłyby przestawić znak, przewrócić go albo przekręcić, co wprowadziłoby chaos na drodze. Aby tak się nie stało, znaki zabezpiecza się specjalnymi podstawami. Nowoczesne bazy do znaków pewnie przylegają do podłoża, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne. Wyposażone są w uniwersalne otwory montażowe kompatybilne z konstrukcją wszystkich standardowych znaków. Nowoczesne modele są uniwersalne. Ich modułowa budowa pozwala łączyć je w duże platformy odpowiednie dla dużych i ciężkich tablic. Na stronie nicrobase.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

Author

Comments are closed.