Zastanawiasz się nad wyjazdem do Turcji? Rozważ więc wyjazd do jednego z popularniejszych miejsc, odwiedzanych w tym kraju – do Alanyi. Komu spodoba się ta miejscowość? Zobacz!

Wielbiciele malowniczych plaż i relaksu w Alanyi

Z pewnością świetnie odnajdą się tu osoby, szukające możliwości wypoczynku na pięknych plażach. W mieście jest ich kilka, w tym piękna Plaża Kleopatry. To właśnie ona cieszy się największą popularnością wśród odwiedzających Alanyę. Niezwykle czysta, krystaliczna woda przyciąga miłośników morskich kąpieli. Jest ona pokryta warstwą piaszczysto-żwirową. Podobno to właśnie ta plaża, według legend, była miejscem schadzek królowej Egiptu – Kleopatry z rzymskim wodzem Markiem Antoniuszem!

Gratka dla miłośników zwiedzania i zabytków

Nie tylko miłośnicy błogiego plażowania będą zadowoleni z wizyty w Alanyi. Nad miastem, na wysokości 250 m n.p.m., góruje ogromna twierdza. Powstała ona w XIII wieku i jest otoczona obronnym murem. Z góry rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na port i miasto. Warto przejść się na górę lub podjechać samochodem i zwiedzić ten wyjątkowy zamek.

Innym wartym uwagi zabytkiem jest symbol Alanyi – Czerwona Wieża, także datowana na XIII wiek. Znajduje się ona tuż przy wejściu do portu i również wieki temu pełniła funkcje obronne – zabezpieczała miasto przed atakiem z morza. Jej wysokość to 35 m.

Wyjazd do Alanyi z dziećmi?

Miejscowość ta jest jednym z najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych w Turcji. Z tego względu w niej, a także w jej pobliżu, znajdą się atrakcje dla najmłodszych. Począwszy od animacji i zabaw, zapewnianych w hotelach, poprzez jazdę kolejką linową na wzgórze, po oglądanie malowniczych, bajkowych jaskiń… Dzieciaki będą zachwycone! Około 40 km od Alanyi jest również ulokowany Eftalia Aquapark z 24 zjeżdżalniami i basenami dla dzieci. Wycieczka tam to świetna zabawa dla całej rodziny!

Raj dla fanów imprez i zakupów

Co roku miejscowość tę odwiedzają entuzjaści promocji, niskich cen i imprezowicze. To tutaj można kupić:

  • tanie wyroby skórzane,
  • podróbki markowych ubrań,
  • rozmaite perfumy,
  • niezwykłe pamiątki, np. zestawy do parzenia kawy i herbaty.

Na lokalnych targach nie brakuje również specjałów tutejszej kuchni. O czym należy pamiętać w takich miejscach? O targowaniu się! Warto, bo po pierwsze – można wytargować atrakcyjną cenę (podawane początkowo przez sprzedawcę często są zawyżone). Po drugie, jest to zwyczaj w tej kulturze. Turcy uwielbiają się targować!

Jeśli chodzi o rozrywkę, miasto nie zawodzi. To wręcz imprezowe serce Riwiery Tureckiej. Słynie z wielu barów, pubów, dyskotek. Można nawet zdecydować się na rejs imprezowym statkiem. W szczycie sezonu cała Alanya właściwie nie śpi, a imprezy są codziennie – nie tylko w weekendy.

Jak widzisz, miejscowość ta jest idealnym miejscem na wakacje pod wieloma względami. A Ty, wolisz nadmorski relaks, imprezy, a może spokojne zwiedzanie? Tak czy tak, turecki raj czeka!

Author

Comments are closed.