Przyciąga swym wyjątkowym krajobrazem oraz zabytkami, które swym specyficznym charakterem mogą wprawić w zachwyt każdego. Kapadocja to perła Turcji i kraina, na teren której biura podróży od lat bardzo chętnie urządzają wycieczki. Czym zachwyca ten wyjątkowy obszar?

Skarby Kapadocji

Wyjątkowy krajobraz stworzony przez tufowe skały, podziemne miasta oraz wykute w skale kościoły – oto atrakcje, dzięki którym Kapadocja stała się wyjątkowo atrakcyjna dla turystów. W księżycowej scenerii czekają unikalne budowle, których tajemniczość i niezwykłe piękno zadziwiają od lat. Efekt? Teren, który przed wiekami stał się rajem dla prześladowanych chrześcijan oraz szukających bliższego kontaktu z Bogiem pustelników, dziś jest wyjątkowo chętnie odwiedzany przez wycieczki z całego świata. Jakie miejsca są szczególnie popularne?

Goreme: wioska skalnych domów

Skalne domy w tej wiosce do dziś służą ludziom. Jedni w nich mieszkają, inni wykorzystują je jako pomieszczenia gospodarcze. W niektórych skalnych domach urządzono pokoje dla tych turystów, którym takie noclegi pozwalają lepiej wczuć się w atmosferę skalnego miasta. Większość z nich stanowi jednak chronione zabytki i wielkie atrakcje dla ściągających do Goreme z całego świata turystów. Na zwiedzających czeka tu również około 30 kościołów z IX-XI wieku. W wielu z nich zachowały się piękne malowidła ścienne, uznawane za wyjątkowo cenne dzieła sztuki. Wspaniałymi freskami przyciąga m. in. kościół św. Barbary. Kościół Jabłka oraz Kościół Węża to kolejne obiekty, których w czasie pobytu na terenie Kapadocji nie można pominąć. Wspaniałe malowidła ścienne można zobaczyć również w Ciemnym Kościele.

Kraina podziemnych miast

Kapadocja to przede wszystkim podziemne miasta. Jest ich około 400, jednak turyści upodobali sobie kilka tych największych i najpiękniejszych. Derinkuyu, Kaymakli oraz Nigde to miejsca wyjątkowo chętnie odwiedzane przez wycieczki. Tunele i podziemne mieszkania, które dawniej dawały schronienie prześladowanym, dziś są wyjątkowo atrakcyjnymi trasami turystycznymi. Wędrówka po podziemnych miastach to wspaniała przygoda, która każdemu może dostarczyć wielu niezwykłych emocji.

Kayseri: skarby wiekowego miasta

Kayseri to jedno z najstarszych miast w tej części Turcji. W czasie zwiedzania Kapadocji warto zatrzymać się na jego terenie. Choć współczesne miasto znane jest głównie jako ośrodek przemysłowy, nie brak tu atrakcji dla turystów i miłośników historii. Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Etnograficzne to placówki, dzięki którym każdy może zdobyć wiele cennych informacji na temat Kapadocji.

Kapadocja może zachwycić każdego. Piękne krajobrazy i wyjątkowe atrakcje już dawno stały się jej symbolem. Dla turystów jest to wyjątkowo atrakcyjna część Turcji, której poznawanie staje się wspaniałym doznaniem.

Author

Comments are closed.