W poszukiwaniu lepszych zarobków od lat przekraczamy granice państwowe. Umożliwia nam to nie tylko Unia Europejska, ale też znacznie korzystniejsze możliwości zatrudnienia. Jednym z chętniej wybieranych kierunków do emigracji zarobkowej jest Szwecja. Zatrudniając się w tym kraju musimy pamiętać o naszych obowiązkach, do których zalicza się rozliczenie szwedzkiego podatku. Jak to zrobić prawidłowo?

Rozliczenie szwedzkiego podatku w Polsce

Dlaczego decydujemy się na emigrację zarobkową? Najczęstszym powodem jest chęć rozwinięcia kariery, ale też brak odpowiednich ofert na polskim rynku pracy. Wiele osób decyduje się całkowicie zmienić swoje życie: wyprowadzić za granicę, podjąć stabilne, legalne zatrudnienie i osiąść poza granicami Polski. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków emigracji jest Szwecja – ten skandynawski kraj oferuje stabilne zatrudnienie, jasne zasady związane z prawem pracy. Jeśli szukamy idealnego miejsca do życia, Szwecja może okazać się strzałem w dziesiątkę. Warto dodać, że Szwecja poszukuje zarówno pracowników stałych, jak i sezonowych – to świetna opcja np. dla studentów. Legalne zatrudnienie wiąże się z koniecznością rozliczenia się ze szwedzkim fiskusem – rozliczenie szwedzkiego podatku nie jest trudne, jednak by było ono możliwe, konieczne jest zebranie kilku ważnych dokumentów (dokumenty od pracodawcy KU­10 albo KU­13, INKOMSTDEKLARATION 1, czyli rozliczenie roczne ze szwedzkiego urzędu, ksero dowodu osobistego lub paszportu).

Czy rozliczenie szwedzkiego podatku jest trudne?

Zdecydowanie nie – rozliczenie szwedzkiego podatku nie jest trudne, warto jednak mieć przy sobie wszelkie niezbędne dokumenty. Chcąc uzyskać jak najwyższy zwrot z podatku, warto dołączyć do rozliczenia rocznego rachunki za wynajem mieszkania w Szwecji czy też udokumentować dojazdy do pracy.

 

 

Author

Comments are closed.