Odpowiedni dobór oświetlenia pozwoli na efektowne zagospodarowanie przestrzeni. Przy wyborze oświetlenia dla domu nie powinno zapominać się również o jego praktycznej funkcji – zakupione lampy powinny umożliwić bezproblemowe wykonywanie codziennych czynności.

Oświetlenie dla domu – jakie lampy sprawdzą się w salonie?

Salon to miejsce, w którym odpoczywamy, spędzając czas z rodziną i przyjaciółmi. Oświetlenie, które znajdzie się w salonie powinno nie tylko stanowić dobre źródło światła, ale także pomagać w tworzeniu przyjemnej atmosfery. Oświetlenie salonu nie powinno być zbyt agresywne, nie może być jednak również zbyt słabe. Poszukiwanie złotego środka na oświetlenie salonu może przysporzyć nieco problemów, przy zakupie salonowych lamp warto więc kierować się następującymi zasadami:

  • dostosowanie rozmiaru i mocy lampy do wielkości pomieszczenia – im większy salon, tym większej lampy będziemy potrzebować. W bardzo dużych salonach koniecznym może okazać się zamontowanie więcej niż jednej lampy, tak aby zapewnić równomierne i dokładne oświetlenie całej powierzchni salonu,
  • dopasowanie lampy do reszty aranżacji – niezwykle ważnym aspektem przy wyborze oświetlenia do salonu jest jego dopasowanie do reszty elementów aranżacji. W klasycznych wnętrzach dobrze sprawdzą się bardziej tradycyjne rozwiązania takie jak duże rozłożyste żyrandole, czy proste, stonowane klosze. Z kolei nowoczesne wnętrza będą potrzebowały nieco bardziej designerskich lamp.

Jakie lampy do łazienki?

Wybór lamp do łazienki to z reguły nieco mniej skomplikowana sprawa – stosunkowo niewielkie rozmiary większości łazienek pozwalają na dość sprawny i szybki wybór oświetlenia.

Przy wyborze oświetlenia do łazienki należy pamiętać o odpowiednim doborze modelu lampy. Łazienka to idealne miejsce dla płaskich plafonów lub reflektorów sufitowych. W łazience nie powinno umieszczać się lamp wiszących – lampa wisząca w łazience to niepraktyczne i mało estetyczne rozwiązanie.

W żadnej łazience nie powinno zabraknąć oświetlenia dodatkowo umieszczonego na przykład nad lustrem. Element ten okaże się szczególnie pomocny przy wykonywaniu makijażu. Barwa łazienkowego światła powinna jak najlepiej oddawać naturalne kolory, co pozwoli na łatwe wykonanie make-upu.

Wybór lamp do przedpokoju

Przy wyborze oświetlenia do domu nie można zapominać o lampach do przedpokoju. Oświetlenie dla domu, które oświetli nasz korytarz powinno być efektywne i wydajne.

Korytarz i przedpokój to miejsce, w którym przyjmujemy naszych gości, warto wiec zadbać o to, żeby było odpowiednio doświetlone – lampy do przedpokoju powinny pozwolić na swobodne założenie i zdjęcie butów oraz odzienia wierzchniego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Oświetlenie dla domu.

Author

Comments are closed.