Praca za granicą nadal jest dla nas niezwykle atrakcyjną opcją – już nie tylko jako możliwość dorobienia sobie w czasie wakacji, ale również jako pełen etat na wysokim stanowisku. Polacy nie rezygnują z możliwości zarobkowania poza granicami Polski. Jednym z krajów, który wybierają szczególnie chętnie do poszukiwania pracy, są Niemcy. 

Dlaczego właśnie w Niemczech szukamy pracy?

Popularność naszego zachodniego sąsiada jako miejsca poszukiwania pracy nie jest przypadkowa. Podstawową kwestią jest względna bliskość oraz możliwość szybkiego przemieszczania się pomiędzy krajami, nie tylko komunikacją lotniczą, ale kolejową czy samochodową. Drugim atutem jest olbrzymi i chłonny rynek pracy, który poszukuje zarówno osób pracujących sezonowo, jak i specjalistów, szczególnie w branżach takich jak elektronika, automotiv, IT. Polacy decydując się na wyjazd do Niemiec wymieniają przede wszystkim wysokie zarobki jako element motywujący – i nie powinno to dziwić. Niemcy oferują znacznie wyższe płace na analogicznych stanowiskach. W przypadku stanowisk specjalistycznych pracownicy mogą liczyć również na liczne benefity oraz dodatkowe szkolenia czy kursy, które pozwalają na rozwijanie się w kwestii zawodowej. 

Wyzwania czekające na Polaków za granicą

Podstawową kwestią związaną z pracą w Niemczech jest oczywiście rozliczenie się z podatku oraz odzyskanie podatku z Niemiec. Na początku Polacy mogą mieć pewne problemy związane z formalnościami, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystali oni z pomocy wykwalifikowanych biur podatkowych. Problemem jest również język – w przypadku osób nie posługujących się niemieckim wielu pracodawców organizuje przyspieszone kursy języka dla obcokrajowców. Wielu Polaków wspomina również o różnicach w mentalności Polaków i Niemców, co może być czasami uciążliwe.

Author

Comments are closed.