W branży budowlanej często stosuje się takie pojęcie, jak żelbeton. Gdyby poprosić laika, aby wytłumaczył swoimi słowami, cóż to takiego, zapewne powie, że to połączenie popularnego materiału budowlanego z jakimś żelem. Tymczasem chodzi o skrzyżowanie tego niejednorodnego kompozytu ze stalą. W niniejszym artykule opiszemy ogólnie konstrukcje żelbetowe i jej plusy.

Charakterystyka żelbetonu

Żelazobeton, bo tak nazywa się także ten materiał, stanowi połączenie pojedynczych elementów stalowych (tzw. wkładek stalowych) albo prętów zbrojeniowych z betonem. Jak to możliwe, że plastycznie obrobiony stop żelaza świetnie współpracuje z tworzywem współczesnej architektury? Okazuje się, że oba materiały charakteryzują się podobnymi właściwościami. Mowa o takiej samej rozszerzalności cieplnej oraz przyczepności.

Chcąc otrzymać takie bardzo wytrzymałe i trwałe konstrukcje żelbetowe, należy najpierw zalać szkielet zbrojenia odpowiednią mieszanką betonową. Stal spowoduje, że cały obiekt będzie mógł przenosić dużo większe obciążenia niż w przypadku zastosowania tylko samego betonu. Brzmi świetnie, prawda?

Zastosowanie konstrukcji żelbetowych

Wiadomo już, czym jest żelbeton. Nie powinno nikogo dziwić, że ma on niezwykle szerokie zastosowanie w dziedzinie budownictwa. Najczęściej za jego pomocą powstają budynki użyteczności publicznej, a także wszelkie obiektów, które muszą być bardzo odporne na ogień. Chodzi tutaj o mniejsze i większe hale przemysłowe oraz nowoczesne hotele. Co więcej, mowa również o budowlach położonych blisko wody – mostach, wiaduktach itp. Nawet taki żywioł nie będzie stanowił zagrożenia dla konstrukcji żelbetowych.

Kompozyt strukturalny, który przedstawiamy w tym tekście, używa się także do tworzenia poszczególnych, mniejszych elementów, np. ścian, schodów oraz fundamentów. Skoro już poznaliśmy jego zastosowanie, pora przejść do kilku zalet, dzięki których można nazwać żelazobeton doskonałym materiałem.

Żelbeton i jego zalety

Do najważniejszy plusów zalicza się między innymi dowolne formowanie złożonych elementów. Co więcej, konstrukcje żelbetowe, jak już było wspomniane, są bardzo bezpieczne i jednocześnie trwałe. Do tego są oczywiście odporne na wszelkie czynniki atmosferyczne. Nie zagraża im również wysoka temperatura spowodowana pożarem oraz korozja.

Niełatwo je zniszczyć. Wytrzymują duże obciążenia dynamiczne oraz statyczne. Nie trzeba się też martwić o koszty związane ze wzniesieniem takich konstrukcji żelbetowych oraz dalszym ich utrzymaniem. Są one dość niskie!

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje wykonane z żelbetonu.

Author

Comments are closed.