Ogrody japońskie stają się coraz popularniejsze w całej Europie, swoją wyjątkową sławę zyskują także w Polsce. Mają indywidualny charakter i nadają się do aranżacji każdych przestrzeni ogrodowych, nawet niewielkich obszarów wokół domu. Najlepszymi drzewami w naszych warunkach klimatycznych, do tworzenia z nich klasycznych ogrodów japońskich, są iglaki, które po odpowiednim uformowaniu zmieniają się w piękne japońskie niwaki.
Co to są niwaki?
Z pewnością nie każdy z nas spotkał się z takim pojęciem ogrodowym. Osoby początkujące, dopiero raczkujące w tematyce ogrodnictwa, mogą mieć problemy z zapamiętaniem wszystkich nazw i pojęć, dlatego spróbujemy wszystkim przybliżyć tematykę niwaków.
Drzewa sadzone w gruncie i formowane tak, aby wyglądały jak stare iglaki to japońskie drzewa zwane niwakami. Oczywiście w Japonii są to zupełnie inne gatunki roślin, dlatego europejskie Niwaki wyglądem nie przypominają ich typowo japońskich odpowiedników.
Sposób formowania iglaków
Jak formować iglaki w Polsce, aby były one podobne do niwaków i tworzyły ogród w stylu japońskim? Co zrobić, aby na przełomie wielu lat pracy osiągnąć wyjątkowo ciekawy efekt?
Warto poznać wszystkie zasady i techniki formowania roślin w japońskich ogrodach, aby przenieść je na nasze warunki klimatyczne i tworzyć niezapomniane inspiracje ogrodowe.
Sosna i jałowiec – niwaki z iglaków
Polskie ogrody różnią się od tych japońskich, głównie ze względu na zupełnie odmienny klimat, inne temperatury powietrza, a także duże różnice temperaturowe zimą. Niwaki w Polsce najchętniej formuje się z iglaków. Dzięki temu, że drzewa iglaste na zimę nie gubią igieł, formowane niwaki pięknie prezentują się przez cały rok.
Inne rośliny kwitnące i krzewy liściaste gubią liście na zimę, jeżeli w ich miejsce posadzimy sosny i jałowce, formując je na kształt niwaków, pięknem zieleni i niespotykanymi formami ogrodowymi będziemy cieszyć się przez okrągły rok. Jak już wspomnieliśmy, do formowania niwaków doskonale nadają się zarówno sosny jak i jałowce.
Oba gatunki drzew rosną wolno, nie gubią igieł na zimę, a ich formowanie sprawia, że naturalnie zmieniają się w prawdziwe dzieła sztuki. Zarówno sosny jak i jałowce są odporne na niskie temperatury powietrza zimą, dlatego nie trzeba ich niczym okrywać, a swoim pięknem cieszą oko gospodarza przez cały rok.
Dodatkowo sosny i jałowce mają wiele odmian, wybierając różne odmiany do ogrodu, możemy stworzyć z nich niepowtarzalne okazy niwaków, które przetrwają w ogrodzie japońskim przez wiele lat.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Niwaki.
Comments are closed.